Hardy - SINTRIXWszystkie wędziska wykorzystują włókna węglowe, połączone żywicą. Żywica użyta w konstrukcjach z technologią SINTRIX® produkowana jest przez firmę 3M®, jest to unikalny i opatentowany materiał zawierający nanokulki krzemionkowe, co daje dwie różne korzyści:

• Najpierw mikroskopijne kulki krzemionki są w stanie równomiernie otaczać każde pojedynczy włókno węglowe, zapewniając siatkę wytrzymałościową w całym pręcie.

• Po drugie, cząstki krzemionki są sferyczne i odporne na nacisk i ściskanie pod dowolnym kątem. Jest to szczególnie ważne, ponieważ pod wpływem sił ściskających, na spodniej stronie wyginającej się wędki powstają największe naprężenia i tam szansa pęknięcia jest największa, a dzięki technologii SINTRIX® są dużo bardziej wytrzymałe.


Opracowując SINTRIX® nasi inżynierowie kompozytowi i konstruktorzy wędek przez ponad dwa lata eksperymentowali z różnymi rodzajami i mieszankami włókien węglowych w połączeniu z różnymi stężeniami żywicy nanokrzemionkowej 3M®. Odkryli oni również, że normalne procesy produkcyjne związane z produkcją prętów z włókna węglowego muszą zostać znacznie zmienione, aby jak najlepiej wykorzystać nowy materiał. Końcowe wyniki okazały się rewelacyjne - wytrzymałość wzrosła o 60% przy 30% niższej wadze wędek.

Kierując się naszą pasją i determinacją udało nam się opracować technologię SINTRX® dla każdej grupy wędek, skutecznie poprawiając tradycyjne konstrukcje.


"(...) Nasze wczesne prace nad materiałem z naszą siostrzaną firmą Hardy Advanced Composites wykazały znaczny wzrost wytrzymałości na ściskanie i odporność na uderzenia tam, gdzie to możliwe, ale nawet nasi inżynierowie materiałowi nie byli przygotowani na wyniki. Po pierwszym dniu testów zwróciliśmy się do producenta maszyny do testowania wytrzymałości na ściskanie o ponowną kalibrację, ponieważ wyniki, które podawała, były, zdaniem jednego z naszych testerów, "nonsensem".

Maszyna testowa okazała się w porządku, a blanki wędek wykazywały blisko 60% więcej wytrzymałości na ściskanie niż sugerowały nasze obliczenia, i od tego momentu cały zespół skupił się na rozwoju tego, co stało się potem serią Zenith i Proaxis oraz udoskonaleniem tego, co miało stać się technologią SINTRIX®. (...)"


Howard Croston
Hardy Product Manager and England International.


                  

pixel